WHAT IS IPTV ?

IP TV
IP TV

WHAT DOES IPTV MEAN?

IP TV is an expression that means the transmission of television programming using the internet protocol. Since the prices of Private Television platforms are increasing day by day, many people are wondering about IP TV and looking for answers to questions such as whether IP TV is legal. In this content, we answered questions such as What IP Means and How IP TV Works. Most of us want television to be as comfortable, versatile and more enjoyable as it is when we watch something online. That’s why we’re looking for alternative ways to replace basic cable or satellite programs day by day. As a result of these searches, platforms such as Netflix, Hulu and IPTV enter our lives. However, the question of whether a penalty will be applied to those who use IP TV, which we have heard frequently lately, is more questionable as its legality is a more obscure and unknown concept than others.

IP TV nasıl çalışır?

s the name suggests, IPTV (Internet Protocol TV) is based on data transmission over the internet. IPTV, which we will show as examples of broadcasting platforms such as Tivibu and Turkcell TV+, which have a large user base in our country, briefly provides video and audio data over the internet.

IPTV, kendine göre farklı açılardan artılara sahip olan uydu yayınlarına nazaran, fiyatı ve kullanılabilirliği açısından farklı özelliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yayıncı firmanın oluşturduğu ve içinde yayın verilerinin olduğu paketlerin, genelde sabit hatlar kullanılarak evlerimize ulaştırıldığını ekleyerek, uydu ve anten teknolojisinin, IPTV’ye oranla daha analog kaldığını ve erişilebilirlik açısından eski bir teknoloji olduğunu da belirtelim.

En genel şekilde, televizyon üzerinden izlediğimiz programlar radyo dalgalarına dönüştürülerek yayınlanır ve hava yoluyla evdeki çatı antenlerine gönderilir. Anten bu dalgaları tekrar elektrik sinyallerine dönüştürür. Televizyon setiniz ise ses ve görüntü üretmek amacıyla bu yayın sinyallerini çözer.

Televizyon kanalları tarafından yayılan sinyaller, çeşitli işlemlerden geçirilerek dijitale dönüştürülür. Bu dijital veriler, yayın sağlanabilmesi için çeşitli dağıtıcılar yardımıyla internet hatları üzerinden IPTV’ye ulaştırılırlar. Ancak internet bağlantısı üzerinden alınacak verilerin televizyona aktarılabilmesi için IP TV destekli uydu alıcınız, Smart TV özellikli televizyonunuz ya da IPTV destekli kutunuzun olması gereklidir.

Bizlerle iletişime geçmek için WhatsApp bağlantısını kullanabilirsiniz.

IP TV Satın Al bağlantısından da paketlerimizi inceleyebilirsiniz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.

Konuşmaya Başla
Yardımcı Olabilirim ?
AYLIKTV
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?